-
Čtvrtek 19.10.2023 - soutěž studentů středních zemědělských škol o Bramborový květ Vysočiny
Bramborářské dny byly tradičně zahájeny ve čtvrtek 19.10.2023 studentskou soutěží středních škol o Bramborový květ Vysočiny. Výsledky byly následně vyhlášeny v pátek v rámci semináře Brambory 2023. Tato soutěž probíhala na Školním statku Humpolec, kde museli žáci prokázat kompletní znalosti o bramborách, od výživy brambor přes mechanizaci při pěstování brambor a poznávání odrůd brambor až po překlad odborného textu do anglického jazyka. Soutěže se zúčastnilo celkem 12 středních škol. Nejlépe se umístil Matěj Vejvančický ze Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy, druhé místo vybojoval Lukáš Jenča z VOŠ a SzeŠ Benešov a třetí místo patřilo Tadeáši Jantačovi z pořádající ČZA Humpolec. Ceny vítězům předal ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný v rámci odborného semináře Brambory 2023, který se uskutečnil v pátek v Havlíčkově Brodě.
-
Pátek 20.10.2023 - odborný seminář Brambory 2023
Letošní ročník bramborářského semináře zahájil radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek, který ocenil práci regionálních pěstitelů brambor a vyzdvihl kvalitu i zdravotní stav letošní sklizně. Připomněl také studii, která byla zpracována v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov právě u brambor, zároveň je před ukončením další studie, která se zabývá pěstováním řepky v této oblasti. Výsledky jsou podkladem pro další jednání s Povodím Vltavy a ministerstvem zemědělství. „V současné době je prioritním zájmem kraje připravit systém, který by zajistil přímý prodej potravin pro veřejné stravování – v prvním kroku pro školní jídelny. Producenti potravin z Vysočiny by nabídli, bez ohledu na objem výroby, své produkty školám přímo, bez zprostředkovatelů, kteří mnohdy nutí výrobce snižovat cenu na úkor kvality. Potraviny budou čerstvé, lokální, sezonní a přidaná hodnota bude zůstávat v regionu, tedy i u našich zemědělců,“ představil záměry kraje radní Pavel Hájek.
Mezi hosty odborného semináře byl i ministr zemědělství Marek Výborný, který uvedl: „Brambory patří k tradiční typické české produkci a asi si nedovedeme úplně představit, jak by Česká republika bez brambor vypadala“. Mluvil o podporách této komodity z evropských a národních zdrojů a pěstitele brambor vyzval k většímu sdružování do organizací producentů, což jim podle jeho názoru umožní vyjednat lepší prodejní podmínky. Přítomným zemědělcům sdělil mimo jiné, že v letošním roce nebudou vypláceny zálohy na přímé platby, ale rozhodnutí budou vydávána co nejdříve. Zároveň přislíbil zachování kofinancování evropských peněz z národních zdrojů ve výši 65 procent. Sdělil, že pro naše zemědělce je nepřijatelné, aby byla výrazně omezována spotřeba přípravků na ochranu rostlin, protože už v současné době patří jejich spotřeba v česku k nejnižším v Evropské unii.
Letošní úrodu brambor okomentoval přítomným předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Zdůraznil, že vlivem nepříznivého počasí se urodilo o 15 až 20 procent méně brambor než vloni, a nastínil, že jejich nedostatek pocítíme na trhu zjara. Při prodeji ve velkém teď pěstitelé za kilogram brambor dostávají okolo sedmi korun, což je více než předchozí dva roky a mohlo by to oživit zájem o jejich pěstování. Na druhou stranu kvůli dražším bramborám v obchodech by ale mohla klesnout jejich spotřeba, která v současné době představuje 65 kg na člověka a rok. Česká republika není dlouhodobě v pěstování konzumních brambor soběstačná. Podle Josefa Králíčka pokrývá domácí produkce spotřebu pouze ze tří čtvrtin a ročně se obvykle dováží okolo 150 000 tun brambor. Rozloha bramborových polí v porovnání s loňskem klesla o 3,4 procenta. Chladné jaro zdrželo sázení brambor hlavně na Vysočině. Čeští zemědělci měli letos brambory na 20 947 hektarech polí, dalších skoro 6 000 hektarů brambor bylo produkováno drobnými pěstiteli na zahradách.
Další přednášející z řad odborníků na pěstování brambor zhodnotili pěstování brambor v letošní sezoně. Hlavně se zabývali budoucností bramborářství např. používáním přípravků na ochranu rostlin, legislativou nebo odbytem. (zdroj: Z tiskové zprávy Kraje Vysočina) Mimo jiné zazněla přednáška ředitele VÚB Ing. Jaroslava Čepla, CSc., který zhodnotil průběh roku 2023 z pohledu vegetace brambor, pracovníci ÚKZÚZ prezentovali informace o zdravotním stavu sadby brambor v letošní sezóně a výsledky posklizňových zkoušek; informace o fytosanitární situaci v ČR a okolních zemích z pohledu šíření karanténních škodlivých činitelů. Zástupce slovenského zelinárského a zemiakárského svezu podal stručnou informaci o situaci na Slovensku z pohledu vývoje ploch a produkce brambor a integrované produkce. Rovněž byla prezentována situace na zahraničním a domácím trhu z pohledu vývoje realizačních cen brambor, vývoji produkce u nás a v okolních zemích (EU 4) v hospodářském roce 20232/24. Úroveň cen zemědělských výrobců je ve všech zemích napříč Evropou vyšší, než v minulém hospodářském roce, zejména u konzumních brambor á brambor na zpracování na výrobky. Důležité je rovněž, že výhled na vývoj cen na jaře 2024 je pro zemědělce velmi příznivý, z pohledu spotřebitelů už ne tak radostný. Rozdíl mezi farmářskou a spotřebitelskou cenou je obrovský a jen to dokladuje názor ve veřejném prostoru, který článek potravinového řetězce má nejvyšší podíl na růstu spotřebitelských cen. Na závěr semináře vystoupil předseda ČBS, poděkoval všem za účast a popřál všem dobrý konec roku 2023.
|
|
|
Pohled do zaplněného sálu |
Expozice VÚB |
Ministr zemědělství M. Výborný při
prohlídce expozice VÚB |
|
|
|
Přednáška ředitele VÚB
Ing. Jaroslava Čepla, CSc. |
Expozice VÚB |
Expozice VÚB - výstavka chorob
a škůdců brambor |
|
|
|
Expozice VÚB - netradiční okopaniny |
Expozice VÚB |
|
-
Sobota 21.10.2023 - bramborářský trh na Havlíčkově náměstí
Součástí programu 33. bramborářských dnů byla výstava odrůd brambor, poradenská služba pracovníků VÚB a prodej konzumních brambor na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě v sobotu 21. 10. Akce byla hojně navštívena, návštěvníci si mohli i zasoutěžit v odhadu hmotnosti hlízy bramboru nebo v počtu hlíz v bramborovém pytli. Poradci VÚB poskytli informace o volbě odrůd bramboru, ochraně proti plísni bramboru a drátovcům. Děti si mohly vybrat z nabídky bramborových omalovánek, bloků a tužek. Na stánku VÚB byly k dispozici i noviny vydané u příležitosti oslavy 100 let trvání VÚB, letáky s informacemi o webových stránkách ústavu, genové bance, o významu brambor jako zdravé potraviny a také o nejpěstovanějších odrůdách bramboru v ČR v roce 2023.