Dosud nebyl vložen obsah stránky.
Magazín slovenské televize pro zahrádkáře, farmáře a chovatele. Pro repotáž poskytl Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod obrazové materiály.
"Vysočina je typickým krajem pro pěstování brambor. Přesto se v roce 2023 právě na Vysočině meziročně urodilo o 13 % brambor méně." uvádí ve své reportáži Hela Dvořáková. Dále se bude ptát a povídat si s ředitelem Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod Ing. Jaroslavem Čeplem, CSc..
Na využití dronů v zemědělství se ptá ve své reportáži Milan Soldán Ing. Petra Doležala, Ph.D. z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod a Ing. Davida Hájkla, Ph.D. z Výzkumného ústavu zemědělské techniky, v.v.i.
"Letošní počasí si hodně zahrává s pěstiteli brambor i se samotnou úrodou" uvádí ve své reportáži Hela Dvořáková. Dále se bude ptát a povídat si s ředitelem Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod Ing. Jaroslavem Čeplem, CSc..
Lidé na Strakonicku bojují s mandelinkou bramborovou. Jitka Cibulová Vokatá ve své reportáži zjišťuje, jak to s výskytem mandelinky bramborové v letošním roce je. Mimo jiné se ptá i Ing. Petra Doležala Ph.D. z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod s.r.o.
Sto let slaví v tomto roce Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod. O oslavách i historii instituce nám řekne její ředitel Ing. Jaroslav ČEPL, CSc.
Uchovat odrůdy našich prapředků a získat co nejkvalitnější genetický materiál pro budoucnost. To je úkol odborníků z havlíčkobrodského Výzkumného ústavu bramborářského, kteří už sto let zkoumají tak zdánlivě banální zeleninu, jakou je brambora. Aktuálně prý mají ve sbírkách více než dva a půl tisíce vzorků z celého světa. (Zdroj: tn.nova.cz)
Není snad jiná plodina, která by byla pro Vysočinu tak typická, jako brambory. Vysočina je zkrátka bramborářský kraj, kde se produkci této plodiny i z historického hlediska nadmíru daří. Nechybělo málo a bramborový květ se mohl dostat i do erbu nově vznikajícího Kraje Vysočina. (zdoj: iDnes.cz)
Brambory jsou plodina, které se vyjma extrémů daří na celé zeměkouli. „Jsou skromné, mnohdy se spokojí s málem, ale nejvíce jim samozřejmě prospívají kvalitní humózní půdy se zásobou základních živin.“ Nejen to se dozvíte v pořadu Dity Vojnarové, která si pozvala ředitele VÚB Havlíčkův Brod Ing. Jaroslava Čepla, CSc.
V pořadu vystoupili také ředitel Výzkumného ústavu bramborářského Ing. Jaroslav Čepl, CSc. a vedoucí oddělní genetických zdrojů Ing. Jaroslava Domkářová, Ph.D.. V reportáži můžeme slyšet i Evu Bečkovou, která od 50. let pracovala ve „výzkumáku“ a je tak jednou z posledních pamětnic doby největší slávy pěstování brambor na Vysočině.
Individuální poradenské služby pro zemědělské subjekty
pro rok 2024
pro rok 2023
PROGNÓZA PRVNÍHO VÝSKYTU PLÍSNĚ BRAMBORU
AKTUÁLNÍ PODMÍNKY PRO ŠÍŘENÍ PLÍSNĚ BRAMBORU
Poradenství dle certifikačního schématu ADVIGREEN
DATABÁZE GENETICKÝCH ZDROJŮ - GRINCZECH
GENETICKÉ ZDROJE ROSTLIN V ČR
EVROPSKÁ GENOVÁ BANKA Integrovaný systém
DATABÁZE SBÍRKY FYTOPATOGENNÍCH VIRŮ BRAMBORU
ASOCIACE VÝZKUMNÝCH ORGANIZACÍ
AVObloguje
Archiv časopisů Profi Press
ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA PROJEKTU DOTAČNÍHO TITULU 3.d. za dobu řešení 2008 -2013 (PDF 237 kB)