Dosud nebyl vložen obsah stránky.
Magazín slovenské televize pro zahrádkáře, farmáře a chovatele. Pro repotáž poskytl Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod obrazové materiály.
"Vysočina je typickým krajem pro pěstování brambor. Přesto se v roce 2023 právě na Vysočině meziročně urodilo o 13 % brambor méně." uvádí ve své reportáži Hela Dvořáková. Dále se bude ptát a povídat si s ředitelem Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod Ing. Jaroslavem Čeplem, CSc..
Na využití dronů v zemědělství se ptá ve své reportáži Milan Soldán Ing. Petra Doležala, Ph.D. z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod a Ing. Davida Hájkla, Ph.D. z Výzkumného ústavu zemědělské techniky, v.v.i.
"Letošní počasí si hodně zahrává s pěstiteli brambor i se samotnou úrodou" uvádí ve své reportáži Hela Dvořáková. Dále se bude ptát a povídat si s ředitelem Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod Ing. Jaroslavem Čeplem, CSc..
Lidé na Strakonicku bojují s mandelinkou bramborovou. Jitka Cibulová Vokatá ve své reportáži zjišťuje, jak to s výskytem mandelinky bramborové v letošním roce je. Mimo jiné se ptá i Ing. Petra Doležala Ph.D. z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod s.r.o.
Sto let slaví v tomto roce Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod. O oslavách i historii instituce nám řekne její ředitel Ing. Jaroslav ČEPL, CSc.
Uchovat odrůdy našich prapředků a získat co nejkvalitnější genetický materiál pro budoucnost. To je úkol odborníků z havlíčkobrodského Výzkumného ústavu bramborářského, kteří už sto let zkoumají tak zdánlivě banální zeleninu, jakou je brambora. Aktuálně prý mají ve sbírkách více než dva a půl tisíce vzorků z celého světa. (Zdroj: tn.nova.cz)
Není snad jiná plodina, která by byla pro Vysočinu tak typická, jako brambory. Vysočina je zkrátka bramborářský kraj, kde se produkci této plodiny i z historického hlediska nadmíru daří. Nechybělo málo a bramborový květ se mohl dostat i do erbu nově vznikajícího Kraje Vysočina. (zdoj: iDnes.cz)
Brambory jsou plodina, které se vyjma extrémů daří na celé zeměkouli. „Jsou skromné, mnohdy se spokojí s málem, ale nejvíce jim samozřejmě prospívají kvalitní humózní půdy se zásobou základních živin.“ Nejen to se dozvíte v pořadu Dity Vojnarové, která si pozvala ředitele VÚB Havlíčkův Brod Ing. Jaroslava Čepla, CSc.
V pořadu vystoupili také ředitel Výzkumného ústavu bramborářského Ing. Jaroslav Čepl, CSc. a vedoucí oddělní genetických zdrojů Ing. Jaroslava Domkářová, Ph.D.. V reportáži můžeme slyšet i Evu Bečkovou, která od 50. let pracovala ve „výzkumáku“ a je tak jednou z posledních pamětnic doby největší slávy pěstování brambor na Vysočině.
Poradenství dle certifikačního schématu ADVIGREEN
PROGNÓZA PRVNÍHO VÝSKYTU PLÍSNĚ BRAMBORU
AKTUÁLNÍ PODMÍNKY PRO ŠÍŘENÍ PLÍSNĚ BRAMBORU
DATABÁZE GENETICKÝCH ZDROJŮ - GRINCZECH
GENETICKÉ ZDROJE ROSTLIN V ČR
EVROPSKÁ GENOVÁ BANKA Integrovaný systém
DATABÁZE SBÍRKY FYTOPATOGENNÍCH VIRŮ BRAMBORU
ASOCIACE VÝZKUMNÝCH ORGANIZACÍ
AVObloguje
Archiv časopisů Profi Press
ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA PROJEKTU DOTAČNÍHO TITULU 3.d. za dobu řešení 2008 -2013 (PDF 237 kB)