Petr
pátek, 15. listopadu 2024, 12:58
Ve VÚB Havlíčkův Brod byl 7. 11. 2024 zahájen tradiční prodej brambor ze dvora.
VÚB
Pavla Dušková
pondělí, 11. listopadu 2024, 21:48
Dobrý den, prosím o radu, kdo způsobuje poškození námi pěstovaných brambor? V hlízách jsou od okraje vykousané komůrky a cestičky. Při vykopávání brambor jsme drátovce téměř nenašli, ale v bramborách byly a nadále jsou brouci pravděpodobně svinky. Mohu na záhon po takto napadených bramborách sázet teď česnek?
Dobrý den.
Na snímku je hlíza poškozená drátovci. V hlízách je nenalézáte, protože že jsou velmi citliví na pohyb a při sklizni z požerků rychle unikají. Větší požerky mohou na hlízách způsobovat také housenky osenic a slimáčci.
Svinky se živí převážně rozkládajícími se rostlinnými zbytky. V půdě nebo ve větších požercích a ve sklepích se ukrývají. Výjimečně mohou na uskladněné zelenině a bramborách požírat již jinak narušené rostlinné pletivo.
Česnek po bramborách pěstovat můžete, je však třeba snížit populaci drátovců intenzivním zpracováním půdy, např. rotavátorem.
Podrobnější informace o drátovcích a dalších škůdcích najdete v našich příručkách Integrované ochrana brambor proti drátovcům, Škodliví činitelé bramboru poškozující hlízy a Drátovci a osenice u brambor na www.vubhb.cz v sekci publikace.
VÚB
Libor Kratochvíla
pondělí, 4. listopadu 2024, 13:20
Dobrý den,
minulý rok jste nám dobře poradily s odrůdou brambor do našich 600 metrů v Jeseníkách. Letošní úroda byla skvělá, ale velkou část jí přímo na poli znehodnotil hryzec vodní. Můžete nám dát i tentokráte nějakou dobrou radu jak jeho činnost eliminovat. Chápu, že to přímo nesouvisí s vaší specializací, ale přesto snad můžete mít s hlodavci zkušenosti. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Jedinou účinnou ochranou proti hryzcům je jejich včasná likvidace pomocí návnad na bázi fosfidu zinečnatého (např. přípravek Natron ST), které se kladou do nor. Je třeba důsledně dodržet pokyny na etiketě přípravku.
VÚB
Anna
úterý, 29. října 2024, 13:38
Dobry den, prosim Vas viete mi podla fotky povedat o ake poskodenie hluzy sa jedna? Je to dutost hluz alebo je to sucha hniloba? Dakujem za vysvetlenie
Dobrý den.
Podle fotografie jde o abiotickou dutost hlíz bramboru. V důsledku rychlého růstu dochází k roztržení pletiv ve středu hlízy.
V případě suché hniloby (způsobované houbami rodu Fusarium nebo Phoma) je hniloba obvykle spojena s mechanickým poškozením slupky, začíná tedy od povrchu a rozkládající pletiva jsou pokryta myceliem původce choroby (viz příručka Škodliví činitelé bramboru poškozující hlízy v sekci Publikace na našich webových stránkách www.vubhb.cz).
VÚB
HELENA
čtvrtek, 24. října 2024, 11:37
Dobrý den, prosím Vás, můžete mi poradit co je na zakoupených bramborách? Po přebrání se zdály v pořádku, ale po 14 dnech se objevují mokvavé skvrny a dojde uhnití. Rozšíří se to na všechny brambory?
Dobrý den.
Brambory jsou napadeny měkkou bakteriální hnilobou, hniloba se může postupně objevovat i na dalších hlízách. Z druhého snímku je patrné, že jsou také silně napadené obecnou aktinobakteriální strupovitostí. Pro vás je podstatné, že zakoupené brambory evidentně neodpovídají požadavkům na toto zboží a měli byste je reklamovat. Za kvalitu brambor ručí dodavatel, resp. prodejce. Brambory konzumní pozdní mohou mít celkem maximálně do 6% vad, které souborně zahrnují fyziologická a mechanická poškození a choroby včetně minimální velikosti hlíz (Vyhl. 157/2003 a 291/2010 v plném znění). Z uvedených 6 % vad je však přípustná měkká hniloba pouze do 1 %.
VÚB
Standa
pondělí, 21. října 2024, 20:47
Dobrý den, chci se zeptat v loňském roce jsem koupil sadbu brambor Milva, ale bohužel ani na druhý pokus výnos byl velmi špatný proti jiným odrůdám natě brzy i přes postřik uschly, jsem v nadmořské výšce 700m. Ještě se chci zeptat, jaké odrůdy se do této polohy hodí. Pěstuji Antonie letos dobrá úroda, čisté hlízy, drátovce minimum. Odrůda Adéla problém černé skvrny u některých jedinců, tyto brambory se rozváří. Ještě se chci zeptat zda je nutno kupovat sadbu, každý rok. Předem děkuji
Dobrý den.
Každé odrůdě vyhovuje jiný průběh vegetačních podmínek, což se také projeví na konzumní kvalitě a výskytu chorob a škůdců. Z jmenovaných odrůd pro Vaše podmínky vyhovují odrůdy Antonia i Adéla, které jsou velmi kvalitní, poměrně odolné škodlivým činitelům a nemají zvláštní nároky na pěstování. Odrůda Milva má delší vegetační dobu, je náchylná k virovým chorobám a je méně odolná plísni bramboru. Rozvářivost a šednutí dužniny u odrůdy Adéla je dáno vyšším obsahem škrobu po letošních dnech s intenzivním slunečním svitem.
Odložte její konzumaci na pozdější období, až se škrob částečně vydýchá.
Pokud chcete mít jistotu zdravé sadby, je vhodné nakupovat certifikovanou sadbu každý rok, zejména u citlivých odrůd, ke kterým patří právě Milva. U odrůd Antonia a Adéla je možné připustit obměnu sadby jednou za dva roky.
Podrobnější informace o pěstování a ochraně brambor najdete v našich příručkách na www.vubhb.cz v sekci Publikace.
VÚB
Petr Černý
neděle, 20. října 2024, 09:41
Dobrý den do VÚB, pravidelně si pročítám vaši poradnu a jsem rád za erudované odpovědi. Mám také následující dotaz: letos jsme již podruhé sázeli brambory LAURA. Krásně narostly, ale po uvaření se u některých objevila prakticky černá dužnina. Nikdy jsem se s tím ještě nesetkal. Také se u brambor žlutých po uvaření objevují bílé dužniny. Je to zanedbatelné množství, ale radost mi to nedělá.
Děkuji předem za vaši odpověď. S pozdravem Petr Černý
Dobrý den.
Šednutí dužniny svědčí o nedostatku kyslíku uvnitř hlízy, kdy vzniká šedý až černý melanin. Zjednodušeně řečeno, jde o poruchu dýchání, resp. výměny vzduchu mezi slupkou a dužninou. To může mít mnoho příčin od některých extrémních vegetačních faktorů po mechanické poškození nebo odklíčení. Bez fyzického posouzení hlíz a znalosti podmínek pěstování bohužel nemůžeme příčinu přesněji určit.
VÚB
Kristýna
čtvrtek, 17. října 2024, 21:02
Dobrý den jedna se o kořenomorka bramborovou ?
Děkuji
Dobrý den.
Prosíme o přiložení obrázku.
VÚB
Michal
středa, 16. října 2024, 13:59
Dobrý den.Na bramborách na uskladnění.se mi objevila bílá "plíseň", která jde lehce odstranit setřením rukou.Potrebuji poradit co.mam dělat.Dekuji
Dobrý den.
Podle fotografie tvoří bílý povlak na povrchu hlíz neškodné saprofytické plísně, které žijí z drobných organických zbytků na slupce. Kvalitu hlíz nijak neovlivní a stačí hlízy těsně před upotřebením omýt. Z fotografie je však patrné značné naklíčení hlíz, což svědčí o skladování při vyšších teplotách. Pro dlouhodobé skladování je nutné dodržovat teplotu kolem 4°C a vlhkost 90 %. Naklíčené hlízy budou postupně ztrácet vodu a konzumní kvalita se bude zhoršovat. Klíče ale odstraňujte až těsně před upotřebením.
VÚB
Vladimír
středa, 16. října 2024, 10:31
Dobrý den,
na některých uskladněných bramborách se objevilo toto - viz obrázek. Nevíte, o co jde?
Děkuji
Dobrý den.
Z fotografie se dá jen velmi těžko určit o jaký netradiční problém se jedná. Pokud by to bylo možné, zašlete nám tyto hlízy na naši adresu: VÚB Havlíčkův Brod, Oddělení ochrany brambor, Dobrovského 2366, Havlíčkův Brod 58001.
VÚB
Jarda
úterý, 8. října 2024, 08:24
Dobrý den. Můžu se zeptat, co by mohli být příčinou takovýchto tmavých fleků uvnitř hlíz? Odrůda Marabel
Před orbou hovezi hnuj cca 40t/ha
Cca 14 dní před vysadbou dusikate vápno (perlka) cca 150kg/ha + NPK (15-15-15) 450kg/ha
Po zapojení řádků zhruba každých 7-10 dní aplikován fungicid (ortiva, ridomil, infinito, champion, dithane) celkem cca 5-6 aplikaci, do ukončení vegetace
Asi dvakrát přidáno listové hnojivo (lexin) a močovina rozpuštěná ve vodě (5kg/ha)
Pěstované na jednom poli společně s červenou Red Annou, červené v pořádku, ale u marabel se občas najde nějaká špatná (foto)
Může byt příčina velké množství dusíku? Děkuji
Dobrý den.
Jedná se o abiotickou rzivost dužniny hlíz bramboru. Jde o fyziologickou poruchu, příčinou jsou nepříznivé růstové podmínky letošního vegetačního období, tj. vysoké teploty a přísušek, spojené s nedostatečným příjmem železa, případně jiných prvků (blokace jejich příjmu vlivem nepříznivého průběhu vegetace). Některé odrůdy jsou k této poruše více náchylné.
VÚB
Jiří
pondělí, 30. září 2024, 17:58
Dobrý den,
minulý týden jsme koupili u farmáře v Křimicích u Plzně brambory k uskladnění na zimu. Při ukládání do sklepa jsme zjistili, že na většině hlíz jsou srpkovité jakoby záseky-viz foto v příloze. Nevíme, zda tato poškození nebudou na překážku uskladnění, resp. zda nebudou příčinou následného hnití hlíz.
Předem Vám děkuji za odbornou a rychlou radu.
S pozdravem
Jiří, Plzeň
Dobrý den.
Mechanická poškození hlíz podle fotografie jsou poměrně rozsáhlá a bohužel mohou mít za následek infekci skládkovými chorobami, především fusariovou hnilobou. Zda a v jakém rozsahu k tomu dojde, je obtížné předpokládat. To závisí na řadě faktorů, např. na rychlosti vyhojení mechanických poškození, zamoření půd původci chorob a průběhu povětrnostních podmínek v období sklizně. Problémem je poměrně dlouhá inkubační doba, takže první příznaky se objevují jeden až dva měsíce po sklizni a choroba se postupně rozvíjí během skladovacího období. Každopádně byste měli prodejce na vysoké mechanické poškození upozornit a případně zboží reklamovat. Brambory konzumní podle Vyhl. 157/2003 (291/2010 v pl.z.) mohou mít celkem 6 % hmotnosti všech vad.
VÚB
J.Zmítko
čtvrtek, 26. září 2024, 13:59
Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou, zda nemáte zkušenosti s tímto problémem. Část sklizených brambor je napadena (viz příloha) nějakým škůdcem.
Nevíte, prosím, jaký škůdce toto způsobil a jak se proti tomu bránit ?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
požerky na hlízách může způsobovat více živočišných škůdců, nejčastěji to jsou drátovci, slimáci, larvy chroustů a chroustků nebo housenky osenic. Podle fotografie lze však usuzovat především na poškození způsobené krtonožkou obecnou, což je poměrně velký hmyz (až 6 cm) z řádu rovnokřídlých s proměnou nedokonalou, příbuzný například cvrčkům. Larvy se živí nejprve humusem, později podzemní částí rostlin. Hubení krtonožek je dosti obtížné a spočívá v ničení hnízd v květnu až červnu, které jsou v půdě v hloubce 10 až 15 cm, kde jsou vajíčka a později larvy. Umístění hnízda velikosti pěsti se pozná podle chybějící vegetace a zkypřené půdy. Problém spočívá v tom, že larvy i dospělci přezimují v půdě velmi hluboko, a to až do 2 m, takže zcela se zbavit tohoto škůdce může být boj i na několik let. Dospělci se pohybují na povrchu hlavně v noci, lze je také chytat do zapuštěných nádob.
Určení škůdce podle fotografie však nemusí být přesné. Druhou možností jsou zmíněné larvy chroustků nebo chroustů, které způsobují velmi podobné požerky. Těch se lze zbavit intenzivním zpracováním půdy, např. rotavátorem.
VÚB
Věra
čtvrtek, 26. září 2024, 13:58
Dobrý den.
Několik let pěstujeme brambory na malé ploše - máme 2 záhonky o rozměru asi 1,5 x 10 m. Mnohé brambory mají hluboké rýhy, jak je vidět na přiložené fotografii. Zalévané byly jen deštěm. Před sadbou byly oba záhonky podle návodu hnojeny hnojivem na brambory. ( Minerální granulované hnojivo na brambory, vyrobené ve Střelských Hošticích). Prosíme o radu, čím se to stalo a co dělat, abychom v příštím roce tomu předešli. Políčka chceme hnojit vyzrálým hnojem. Omlouvám se, že vás zase obtěžuji a děkuji za odpověď.
Věra
Dobrý den.
Rozprasky hlíz mohou mít více příčin, a to některé choroby, poškození pesticidy nebo abiotické vegetační faktory. Ve Vašem případě se s největší pravděpodobností jedná o růstové rozprasky způsobené nevyrovnanými vláhovými poměry v půdě.
Vlivem přísušku v průběhu vegetace dojde k zastavení růstu hlíz. Po srážkách se růst rychle obnoví, což vede k rozpraskům nebo k deformacím hlíz. Intenzita projevu těchto fyziologických poškození závisí na tom, v jaké fázi k přísušku došlo, jak trval dlouho a samozřejmě také na odrůdě. Některé odrůdy snášejí výkyvy vegetačních podmínek lépe, jiné hůře nebo jsou v nepříznivém období v jiné fázi vývoje. Jedinou možností, jak těmto poruchám zabránit, je vyrovnaná závlaha, což samozřejmě není vždy v možnostech pěstitele.
VÚB
Šárka
neděle, 22. září 2024, 11:11
Dobrý den, při sklizni brambor jsme kromě některých okousaných hlíz ( od myší) našli ve vykousaných bramborách malá bílá vajíčka ( velikosti cca malého hrášku) . Co by to mohlo prosím být? Děkuji Š. T.
Podle popisu se pravděpodobně jedná o vajíčka slimáků. Ty budou nejen ve vykousaných bramborách, ale také v jakýchkoliv volných půdních prostorách.
Zejména je-li půda hrudovitá, bude vhodné ji intenzivně zpracovat, aby se co nejvíce vajíček zničilo a předešlo tak ohrožení úrody následné plodiny slimáky v příštím roce.
VÚB
Katarína Prekopová
čtvrtek, 19. září 2024, 15:07
Dobrý deň, už niekoľko rokov sa nám na záhrade podarí dopestovať také zemiaky, na niektorých sú väčšie či menšie takéto príznaky. Pripadá nám to ako nejaká suchá hniloba. Zvyšná časť hľuzy pôsobí zdravo a aj vydrží v rovnakom stave. Vedeli by ste nám prosím poradiť, o čo ide? V čom je problém? Ďakujem!
Dobrý den.
Z fotografie je zřejmé, že nekróza je v pupkové části hlízy. Více bohužel ze snímku nelze vyčíst. Chybí také obrázek, jak vypadá poškození na řezu hlízou. Může to mít řadu příčin, od fyziologických až po napadení bakteriálními nebo houbovými původci. Pro přesné určení bychom potřebovali několik napadených hlíz a také vědět, jaké byly použity při pěstování pesticidy, v jakém procentu se poškození vyskytuje, o jakou se jedná odrůdu, případně další podrobnosti. Pokud máte zájem o přesné určení uvedené vady, pošlete 3 až 5 poškozených hlíz na naši adresu.
VÚB
Vladimír
pondělí, 16. září 2024, 14:42
Dobrý den,
na některých uskladněných bramborách se objevilo toto - viz obrázek. Nevíte, o co jde?
Děkuji
Dobrý den.
Ještě prosíme o vložení avizovaného obrázku.
VÚB
Hana Schläferová
sobota, 14. září 2024, 15:13
Dobrý den, letos jsme vypěstovaly množství brambor s vadou, ne strupy na povrchu, ale černé tečky/flíčky (viz foto), které vedou pod povrch, někdy i docela do hloubky s jakoby kořínkem. O jakou chorobu se jedná a jak jí předcházet? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den.
Hlíza na fotografii je napadena drátovci, což jsou larvy řady druhů brouků kovaříků. Larvy se vyvíjejí v půdě podle druhu 3 - 5 let. Drátovci nevyhledávají hlízy brambor jen jako potravu, ale je to pro ně také významný zdroj vody, zejména v době přísušku. Nejvíce škodí tam, kde byly brambory vysázeny po trvalém travním porostu nebo na malých pozemcích sousedících se zatravněnou plochou. Ochrana proti nim je velmi obtížná, K nejúčinnějším agrotechnickým opatřením patří častá a intenzivní kultivace půdy a včasná sklizeň. Další informace naleznete na našich internetových stránkách www.vubhb.cz v sekci Publikace, a to v příručce Integrovaná ochrana brambor proti drátovcům.
VÚB
Veronika
středa, 11. září 2024, 22:28
Dobrý den, prosím, co by to mohlo být? Mockrát děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Hlíza na snímku je poškozena požerky slimáků. Slimáci jsou problémem hlavě vlhkých let a při jejich přemnožení dochází i k napadení brambor. Poškozují nať i hlízy, na nati mohou způsobit dokonce holožíry. Na hlízách se živí především menší druhy skrývající se v půdě, nať přitom nemusí být poškozena.
Preventivně lze použít řadu granulovaných přípravků s účinnou látkou metaldehyd nebo fosforečnan železitý.
VÚB
Petr
pátek, 30. srpna 2024, 13:02
Dobrý den,
Tento rok jsem si poprvé koupil sadbu Laura. Brambor je hodně a jsou velké, ale některé jsou uvnitř bílé viz. foto. Prosím o radu copak jim je.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Podle fotografie to vypadá, že v sadbě byly namíchány dvě různé červenoslupké odrůdy. Svědčí o tom i poněkud odlišná barva a struktura slupky.
VÚB