„Každý rok se vydává přehled odrůd brambor, které se u nás pěstují. A z toho 48 je vyloženě českých,“ vysvětluje Jaroslav Čepl z Výzkumného ústavu bramborářského (VÚB) v Havlíčkově Brodě.
Českomoravská vrchovina je centrem pěstování brambor historicky. Na druhou stranu tato oblast na hlízy tak trochu zbyla. „Obyvatelé, kteří žili na Vysočině, chodili mnohdy za prací třeba do Vídně na sezónu. Takže než odešli, zasadili brambory, a když se vrátili před zimou, tak brambory sklidili,“ vysvětluje Jaroslav Čepl. (zdroj: https://plus.rozhlas.cz/jsou-jen-brambory-8837514)
Šlechtění brambor se věnují i ve VÚB v Havlíčkově Brodě. „Máme zde genovou banku, kde je přes dva a půl tisíce vzorků,“ vysvětluje Jaroslava Domkářová, vedoucí oddělení genetických zdrojů.
„Vyšlechtili jsme na 8 odrůd, poslední byla Val Red, která má červenou slupku i červenou dužinu.“ Inženýrka Domkářová je tak hlavní expertkou šlechtění brambor v Havlíčkově Brodě. K vyšlechtění nové odrůdy brambor je přitom zapotřebí 10 až 12 let. (zdroj: https://plus.rozhlas.cz/jsou-jen-brambory-8837514)
Celý pořad si můžete poslechnout zde...